آشنایی با دریاچه سیاه، زیبایی حیرت انگیز تاجیکستان

تاجیکستان

دریاچه سیاه،


دریاچه کاراکول یا به عبارتی دریاچه سیاه در ارتفاعات خشک و کوهستانی پامیر در تاجیکستان داخل پارک ملی تاجیک واقع شده است که یکی از زیباترین و بکرترین مناطق در آسیای مرکزی محسوب می شود.

دریاچه کاراکول تاجیکستان، در یک حوضچه محصور با ارتفاع ۳۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. دهکده کنار دریاچه به علت واقع شدن در حصار کوهستان های مرتفع که مانع از رسیدن رطوبت هوا به این ناحیه می شوند سالانه کمتر از ۳۰ میلیمتر بارندگی داشته و یکی از خشک ترین نواحی در آسیای مرکزی است. دریاچه کاراکول در کشور تاجیکستان بین ماه های می تا اکتبر کاملا یخ زده است و اگر از دهکده به سمت آن نگاه کنید شبیه یک سطح وسیع شیشه ای به نظر می رسد. دهکده کاراکول محل سکونت گروه کوچکی از مردم قرقیزی است که با زندگی چادرنشینی و پرورش گله های گاومیش، گوسفند و بز روزگار می گذرانند.

دریاچه کاراکول در کشور تاجیکستان

تاریخچه دریاچه سیاه

گفته می شود که دریاچه کاراکول در کشور تاجیکستان حدودا ۲۵ میلیون سال قبل با وقوع یک زمین لرزه بزرگ تشکیل شده است. به تدریج آب حاصل از برف های ذوب شده کوهستان های اطراف به داخل این حوضچه بزرگ سرازیر شده و این دریاچه را به عمق ۲۵ کیلومتر شکل داده اند. در گذشته و تا اوایل قرن ۲۰ میلادی دریاچه مذکور را به نام ملکه بریتانیا یعنی ویکتوریا می نامیدند. این نام به دنبال استقرار و حاکمیت سیستم شوروی سابق در دهه ۲۰ میلادی تغییر یافت. این دریاچه دارای ۲ حوضچه است که توسط یک شبه جزیره از جنوب و یک جزیره در شمال از هم جدا شده اند.

دریاچه کاراکول تاجیکستان

وضعیت جغرافیایی دریاچه سیاه

جزیره شمالی ۸ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض دارد و یک تنگه به عرض ۱ کیلومتر حد فاصل بین این ۲ ناحیه است. حوضچه شرقی دریاچه تقریبا کم عمق بوده و میانگین عمق آن ۲۲ متر تخمین زده شده است در حالی که عمیق ترین نقطه حوضچه غربی ۲۳۶ متر است. ۳ رودخانه به این دریاچه سرازیر می شوند اما به علت بسته بودن دریاچه و نبود خروجی، آب آن بسیار شور است. دریاچه کاراکول تاجیکستان در بین گردشگران محبوبیت زیادی دارد که از دلایل این محبوبیت می توان به وجود مناظر راز آلود و زلال بودن آب دریاچه اشاره کرد که سبب انعکاس مناظر اطراف در سطح آن می شود و در فصل تابستان طیف رنگ های سطح دریاچه از سبز تیره گرفته تا نیلی و آبی روشن متغیر است.

دریاچه کاراکول در تاجیکستان

دریاچه کاراکول تاجیکستان معروف به دریاچه سیاه

تاجیکستان1تاجیکستان2تاجیکستان3تاجیکستان4تاجیکستان5تاجیکستان6

۰

گردشگری

دریاچه سیاهدریاچه کاراکول تاجیکستان،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *