آشنایی با سئو


سئو یا همان بهینه سازی موتورهای جستجو موجب افزایش و ارتقای رتبه وب سایت و در نهایت موجب افزایش بازدید وب سایت و مشتری خواهد شد. روش های بسیار زیادی وجود دارد که می توان به تعداد و تکرار کلمات کلیدی و لینک سازی داخلی و خارجی اشاره کرد که همگی مبتنی بر سئو بوده و به این روند کمک درخور توجهی می کند.

مهم ترین سوالی که در این جا به نظر می رسد این است که سئو چیست؟ سئو به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که برای بهینه سازی محتوای وب سایت و تولید محتوا انجام می دهیم تا رتبه وب سایت در صفحات نتایج ارتقاء یافته و در نهایت موجب افزایش بازدید و مشتری وب سایت شود.

امروزه سئو که همان بهینه سازی موتورهای جستجو است به بهینه سازی تجربه کاربر تغییر یافته و بنابراین متوجه می شویم که کاربران در اولویت هستند و ما باید مطابق علایق و سلایق آن ها محتوا تولید کنیم.

سئو دیگر به بهینه سازی موتور جستجو ختم نمی شود بلکه به بهینه سازی وب سایت برای بازدیدکنندگان هم گفته می شود و موتور جستجوی گوگل طی سال های اخیر به علایق و سلایق کاربران ارزش بسیاری قائل است و هم جهت با آن ها حرکت می کند.

تاثیر رفتار کاربران بر سئو

براساس الگوریتم جدید گوگل یا همان rank brain جستجوی کاربران مهم است و گوگل تلاش می کند که مطابق علایق کاربران، نتایج را به نمایش بگذارد. زمانی که کاربری با کلمات کلیدی وارد وب سایتی می شود گوگل رفتار کاربران را مدنظر قرار می دهد و هر چقدر که کلیک های وب سایتی بیشتر باشد اگرچه در رتبه های پایین تری قرار داشته باشد به تدریج به رتبه های بالاتر صعود خواهد کرد.

مدت زمان حضور کاربران در یک وب سایت و جستجوی کلمات کلیدی همان وب سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از زمانی که کاربری وارد وب سایت شما می شود تا زمانی که دوباره همان کلمات کلیدی را جستجو می کند Dwell time نامیده می شود.

اهمیت سئو

امروزه اکثر کاربران صفحات و وب سایت مورد نظر خود را از جستجوی موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو بدست می آورند. بنابراین هر چه قدر که سئو شما مناسب و بهینه شده باشد به همان اندازه بازدیدکننده بیشتری خواهید داشت. موتورهای جستجو نتایج را به کاربران نشان می دهند و بنابراین متوجه می شوید که در مقایسه با تبلیغات اینترنتی، این کار چقدر مهم است و در نهایت وب سایت شماست که به کاربران نشان داده می شود.

چگالی کلمات کلیدی در جذب کاربر نقش به سزایی دارد و بنابراین محتوای غنی تاثیر به سزایی در جذب مخاطبان وب سایت شما دارد. هر چقدر که وب سایت شما بازدیدکننده بیشتری داشته باشد به همان اندازه رتبه خوبی خواهید داشت و در درازمدت هزینه های کمتری را متحمل خواهید شد.

اهمیت سئو برای موتورهای جستجو

موتور جستجوی گوگل بسیار هوشمند عمل می کند ولی با این همه کاربران باید به نحوه جستجوی گوگل کمک کنند، موتورهای جستجو همیشه براساس جستجوی کلمات کلیدی، نتایج را نشان می دهند. اگر سئوی شما نادرست باشد در این صورت وب سایت شما هرگز دیده نخواهد شد و رقبای از شما پیشی خواهند گرفت.

ربات های خزنده گوگل همیشه صفحات وب سایت ها را اسکن می کنند و اگر شما براساس قوانین گوگل عمل کنید می توانید رتبه بهتری را در بین نتایج بدست بیاورید.

سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه

کسب بهترین رتبه در بین سایر نتایج و براساس قوانین اخلاقی و قانونی گوگل همان سئوی کلاه سفید است و درست بر عکس این قضیه، کار نکردن براساس اصول گوگل و فریب و دور زدن موتور جستجوی گوگل و اهمیت قائل نشدن به رفتار کاربران، سئوی کلاه سیاه نام دارد. موتور جستجوی گوگل همیشه وب سایت ها را اسکن کرده و آن هایی که قوانین گوگل را رعایت نمی کنند را جریمه کرده و به رتبه های پایین تری تنزل می دهد.

مهم ترین مراحل سئوی سایت

بهینه سازی یک وب سایت یک کار فنی و زمان بر است و رعایت هر کدام از اصول باعث خواهد شد تا رتبه وب سایت بهتر شده و در نتیجه موفقیت های بیشتری را رقم بزند.

  1. سئوی تکنیکال

کدنویسی درست و مناسب ، رعایت اصول سئو در طراحی ، سرعت آپلودشدن ، طراحی رسپانسیو وب سایت و سایر موارد همان سئوی تکنیکال هستند که طراحان وب باید بدان ها توجه داشته باشند. بهتر است که سئوی وب سایت خود را بهینه کرده و بعد از آن بازاریابی محتوایی را شروع کنید.

  1. بازاریابی محتوایی

شامل تهیه و تدوین مقالات غنی و کاربرپسند، توجه به تعداد کلمات کلیدی، لینک های داخلی و خارجی، درج تصاویر باکیفیت در وب سایت، آنالیز فعالیت های محتوایی رقبا، همگی بازاریابی محتوایی نام دارد و کسب رتبه بهتر در میان نتایج موتور جستجو بدون این نوع بازاریابی غیرممکن است.

  1. لینک سازی هدفمند

شما با تولید و تدوین محتوای غنی به تدریج می توانید به صفحات ابتدایی گوگل برسید ولی درج لینک های داخلی و خارجی موجب خواهد شد تا بتوانید از وب سایت های قدیمی هم پیشی بگیرید. تبلیغ و درج لینک در شبکه های اجتماعی و سایر وب سایت، برگزاری همایش های مجازی، خرید بک لینک و خرید رپورتاژ آگهی همان سئوی خارجی نامیده می شود.

بهترین روش یادگیری سئوی وب سایت

شما باید زمانی را به مطالعه مقالات سئو اختصاص بدهید، با مطالعه مقاله اولی به سراغ مقالات بعدی بروید و بدین ترتیب اطلاعات شما در زمینه سئوی وب سایت تکمیل تر خواهد شد.

البته وب سایت ها مقالات متناقضی را در مورد سئوی وب سایت عرضه کرده اند. بهتر است زمانی که مبانی سئو را متوجه شدید کتاب های جامع و کاملی را برای آموزش سئوی وب سایت خریداری کنید.

  1. مطالعه کتب پایه

شما می توانید کتاب های الکترونیکی سئو را تهیه کرده و اصطلاحات سئو را یاد گرفته و بعد به سراغ کتاب های تخصصی را در این زمینه بروید. سعی کنید که با کتاب های ساده شروع کرده و به تدریج کتاب های تخصصی را خریداری نمایید.

  1. مطالعه مقالات یا تماشای ویدیوهای تخصصی

پس از این که مقالات و کتاب های عمومی را مطالعه کردید باید به سراغ مقالات تخصصی بروید و در این زمینه اطلاعاتی را بدست بیاورید. تماشای ویدئوی های آموزشی سئو نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

  1. شرکت در دوره های و جلسات آموزش سئو

زمانی که اطلاعات شما در زمینه مبانی و اصطلاحات تخصصی تکمیل شد، بهتر است که در دوره های تخصصی و در همایش های سئو که در دانشگاه ها یا شرکت های نرم افزاری برگزار می شود شرکت کنید بدین ترتیب به تدریج به متخصص حرفه ای سئو تبدیل خواهید شد.

۰

وبسایتوردپرس

SEOبهینه سازی سایتسئووب سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *