توقف تولید ۲۰ محصول مونتاژی خودروسازان

محصول مونتاژی

خودروسازان


گزارش‌های منتشره از خودروسازی ایران نشان می‌دهد طی یک سال و یک ماه و یک هفته‌ای که از تحریم صنعت خودرو ایران می‌گذرد، تولید حدود ۲۰ محصول که همگی مونتاژی به حساب می‌آیند، متوقف شده است.

با خروج آمریکا از برجام و پس از آن، تحریم صنعت خودروی ایران، ابتدا تیراژ رو به کاهش رفت و به تدریج تولید بعضی خودروها متوقف شد. اگرچه خودروسازان توانستند با توجه به ذخیره قطعات در بازه زمانی سه ماهه حدفاصل نقض برجام تا آغاز تحریم، تولید همه محصولاتشان را چند ماهی ادامه دهند، با این حال با اتمام قطعات، دومینوی توقف تولید مونتاژی‌ها شروع شد. این اتفاق در پی آن افتاد که خیلی از شرکای خارجی از بیم تحریم‌های آمریکا ارتباط خود را با خودروسازی ایران قطع کردند و بنابراین امکان ادامه تأمین قطعات وجود نداشت و در نتیجه، تولید بعضی محصولات رفته رفته به صفر رسید. این موضوع تبعات سنگینی برای خودروسازان به همراه داشته، که تنها یک مورد آن، تعهدات معوق است. هم اکنون خودروسازان کشور با انبوهی از تعهدات عقب افتاده مواجهند و بخش قابل توجهی از آنها به محصولاتی مربوط می‌شود که تولیدشان متوقف شده است. این موضوع موجب اعتراض فراوان مشتریان شده و خودروسازان هم در این مدت سعی کرده‌اند با ارائه طرح‌های پر هزینه (از جمله پرداخت سود ۴۵ درصدی) آن‌ها را راضی به انصراف کنند.

در کنار تعهدات معوق، افزایش هزینه‌های سربار تولید به ویژه در ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو، دیگر اتفاق ناخوشایندی محسوب می‌شود که در پی موج توقف تولید خودروها رخ داده است. ازآنجاکه این سه خودروساز به خاطر اتصال به دولت، مجاز به کاهش هزینه‌ها از دو ناحیه تعدیل نیرو و افزایش قیمت نیستند، از دست رفتن برخی محصولاتشان موجب افزایش هزینه‌های سربار تولید شده است. هم اکنون کارگران خطوط تولید محصولات حذف شده، احتمالاً در دیگر خطوط به کار گرفته شده‌اند. این بدان معناست که بهره وری در خودروسازی ایران بیش از پیش کاهش یافته است، چون تنوع و تیراژ محصولات با نیروی انسانی موجود همخوانی ندارد. در این بین، ایران خودرو با توجه به تولید محصولات پر تیراژی مانند گروه پژو و سمند، توانسته همچنان سرپا بماند اگرچه با کاهشی شدید در تولید طی یکی سال و اندی گذشته دست به گریبان است. ایران خودرو در دوران تحریم و تا به امروز، سه محصول خود شامل سوزوکی گرند ویتارا، تندر-۹۰ معمولی و تندر-۹۰ اتومات را از دست داده است. هنوز معلوم نیست آیا ایران خودرو می‌تواند محصولاتی مثل هایما و دانگ فنگ را که به شرکای خارجی تعلق دارند، حفظ کند یا نه؟ همچنین احتمال اینکه پژو ۲۰۰۸ هم به لیست محصولات حذف شده آبی‌های جاده مخصوص اضافه شود، بسیار زیاد است.

از ایران خودرو که بگذریم، سایپایی‌ها هم سه محصول خود را تا به امروز به خاطر تحریم از دست داده‌اند. برلیانس و آریو از چین به همراه سراتو از کره، این سه خودرو را تشکیل می‌دهند که تولید آنها متوقف شده است. همچنین پارس خودرو هم کل خانواده رنویی خود را تقریباً از دست داده است، خانواده‌ای که ساندرو (استپ وی و معمولی)، تندر -۹۰ و پارس تندر را شامل می‌شود.

حذف شده‌های خصوصی

اما اگرچه خودروسازان بزرگ و نیمه دولتی کشور  به خاطر تنوع نسبی محصول، با تعطیلی کامل در اثر از دست دادن خودروهای مونتاژی‌شان، رو به رو نشدند، ولی کرکره بعضی خودروسازان خصوصی عملاً پایین آمد. با یک حساب سرانگشتی معلوم می‌شود نزدیک به نصف محصولات حذف شده از خودروسازی ایران (در دوران تحریم‌های جدید) به بخش خصوصی مربوط می‌شود. همین هفته پیش مدیرعامل یکی از خودروسازان بزرگ بخش خصوصی هشدار داد که اگر نقدینگی در اختیار خصوصی‌ها قرار نگیرد، در آینده‌ای نه چندان دور تعطیل خواهند شد. البته تا به امروز چند شرکت بخش خصوصی شامل کارمانیا (تولیدکننده خودروهای BYD چین در ایران)، سازه‌های دیار خودرو (تولیدکننده محصولات گریت وال چین در ایران) و صنعت خودرو آذربایجان (تولیدکننده محصولات ام جی چین در ایران) تقریباً تعطیل شده و تولیدی ندارند. بنابر آمارهای منتشره، خودروسازی بخش خصوصی تا به امروز به خاطر تحریم، محصولاتی شامل لیفان، BYD، هیوندای، ام جی و سابرینا را از دست داده است. در این بین، لیفان و هیوندایی به کرمان موتور تعلق داشتند که تولید مدل‌های گوناگون آنها شامل لیفان ۸۲۰، لیفان X50 و لیفان X60، هیوندایی اکسنت و هیوندایی النترا، در این شرکت متوقف شده است. همچنین به نظر می‌رسد تولید هیوندایی i20 هم در کرمان موتور متوقف شده است. BYD هم در مدل‌های S6 و F3 دیگر در کارمانیا تولید نمی‌شود، مانند سابرینا و گریت وال M4 که دیارخودرو را ترک کرده‌اند. ولی در آمارهای منتشره معلوم نیست تولید خودروهایی مثل مزدا۳ و بسترن هنوز ادامه دارد یا آنها هم به لیست حذف شده‌ها اضافه شده‌اند.

۰

خودرو

تحریم صنعت خودروی ایرانخودروسازانمحصول مونتاژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *