به زودی دکمه های روی گوشی ها فراموش خواهند شد

دکمه های روی گوشی ها

گوشی‌های هوشمند


یک شرکت به نام سنتونس (Sentons) در حال کار روی یک فناوری فراصوت است تا بتواند تمام دکمه های روی گوشی ها را حذف کند. این می‌تواند یک گام جلوتر از گوشی اچ تی سی یو ۱۲ پلاس باشد.

ما در ژانویه‌ی گذشته شاهد عرضه‌ی گوشی میزو زیرو بودیم. زیرو یک گوشی بدون هرگونه دکمه و درگاه خروجی است. میزو این دیوایس را به عنوان یک گوشی مفهومی در نظر گرفت و تلاش کرد ۱۰۰ هزار دلار را از طرف سایت Indiegogo برای توسعه‌ی این گوشی ۱۲۹۹ دلاری جمع آوری کند. اما این کمپین حمایتی خیلی زود شکست خورد (فقط ۴۵ هزار دلار جمع اوری شد) و پروژه‌ی زیرو نیز لغو شد.

در هر صورت، سال گذشته هواوی نیز تلاش‌هایی را برای حذف دکمه های روی گوشی ها انجام داد. این شرکت از یک گوشی به نام +HTC U12 پرده برداشت که روی آن به جای دکمه‌های واقعی، از سنسورهایی با عملکردی شبیه به آن‌ها استفاده شده بود. در واقع کاربر با فشار دادن این سنسورها، یک بازخورد لمسی را دریافت می‌کرد.

دکمه های روی گوشی ها جای خود را به فناوری فراصوت می‌دهند

بنابراین می‌توان گفت که آهسته آهسته کلیدهای فیزیکی در حال حذف از گوشی‌های هوشمند هستند. امروز رویترز گزارشی را در مورد یک شرکت به نام “Sentons” منتشر کرد که تلاش می‌کند تمام دکمه های روی گوشی ها را حذف کند. بنیانگذار این شرکت استارتاپی یک مهندس به نام جِس لی است، شخصی که پیشتر در شرکت InVisage، یکی از زیرمجموعه‌های کمپانی اپل فعالیت می‌کرد. سیستم جدید Sentons از فراصوت برای جایگزینی دکمه‌های لمسی استفاده می‌کند و آن‌ها را در لبه‌های فلزی گوشی‌ها می‌گنجاند.

این فناوری به یک تراشه‌ی سفارشی متکی است که امواج صوتی اولتراسونیک را ارسال می‌کند. این مؤلفه همچنین شامل یک پردازنده است و از الگوریتم‌های خاصی برای تفسیر حرکت‌های مختلف استفاده می‌کند. از این فناوری هم اکنون روی نسخه‌ی سفارشی Tencent Edition گوشی ایسوس راگ فون ۲ که در چین فروخته می‌شود، به کار رفته است. این گوشی گیمینگ را به حالت افقی نگه دارید، زمانی که با انگشت شست خود روی صفحه را برای اجرای بازی می‌فشارید، می‌توانید با انگشت‌های اشاره‌ی خود دکمه‌های مجازی لبه‌ی بالای دیوایس که “Air Triggers” نام دارند را بفشارید. سنتونس می‌گوید علاوه بر ایسوس، در حال همکاری با دو گوشی‌ساز دیگر نیز در ارتباط است، اما نمی‌خواهد فعلا از آن‌ها نامی ببرد.

۰

فناوری

دکمه های روی گوشی هاگوشی‌های هوشمند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *