سئوی مقدماتی در یک نگاه


شما با سئو سازی می توانید وب سایت خود را بهینه کرده طوری که موتورهای جستجو می توانند به صورت طبیعی و ارگانیک آن را شناسایی کرده و در صفحه نتایج آن را نشان دهند. شما می توانید با تعریف کلمات کلیدی و چگالی کلمات کلیدی در هر مقاله رتبه وب سایت خود را بهبود ببخشید، بدین ترتیب کاربران بیشتری وب سایت شما را مشاهده کرده و در رتبه های اول گوگل قرار گیرید.

مراحل سئوی مقدماتی

 1. رجیستری در گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

سرویس رایگانی است که تعداد کاربران وب سایت شما را نشان می دهد. با این ابزار می توانید رفتار کاربران را آنالیز کرده و زمان ورود و خروج آن ها را از وب سایت مشخص کنید.

اصطلاحات گوگل آنالیتیک

 • Session: تمامی فعالیت های کاربران را در جمع آوری کرده و در انتهای روز، گوگل آنالیتیک این داده ها را آنالیز می کند. مدت زمان مفید این ابزار ، ۳۰ دقیقه است و در صورتی که از هیچ یک از کاربران، فعالیتی را مشاهده نکند، منقضی شده و دوباره برای Session بعدی آماده خواهد شد. فعالیت کاربران مانند بازدید از یک صفحه، خرید محصول، کلیک روی لینک و بقیه موارد است.هر کاربر می تواند Session های مختلفی را ایجاد کند که تا چند روز ، چند هفته و چند ماه بعد ادامه داشته باشد و بدین ترتیب میزان بازدیدهای وب سایت هم افزایش خواهد یافت.
 • Bounce Rate: شما با این ابزار می توانید به نحوه تعامل کاربران با وب سایت خود پی برده و در نهایت میزان بازدید وب سایت خود را مشخص خواهید کرد. اگر مطالب و محتوای شما ضعیف باشد به همان اندازه این رقم بالا خواهد بود. تعداد کاربران ثابت مهم ترین عامل برای سنجش میزان موفقیت وب سایت است، کاربرانی که هر روز به وب سایت مراجعه کرده و مطالب جدید و بروز را مطالعه می کنند. اگر عدد بازگشت بالا باشد، مشخص است که ۵۰%از کاربران بدون وارد شدن به وب سایت و استفاده از مطالب آن، از وب سایت شما خارج شده و به وب سایت دیگری مراجعه کرده اند.
 1. رجیستری وب سایت در Google Business

 

با ثبت وب سایت در گوگل بیزینس، نتایج جستجوی به صورت منطقه ای، و شهر و کشور جداگانه مشخص خواهد شد.

 1. کنترل موارد زیر
 • متا تگ عنوان: تگ عنوان در مقایسه با بقیه تگ ها، متفاوت است. تگ های عنوان نقش بسیار مهمی در رتبه بندی وب سایت در صفحه نتایج جستجو دارد. تگ عنوان باید در ۶۰ کلمه مشخص شود تا گوگل بتواند به صفحه دسترسی داشته باشد.
 • متای تگ دسکریپشن: متا تگ دسکریپشن یکی از موثرین ابزارها برای رتبه بندی وب سایت است. شما با این نوع تگ می توانید موضوع وب سایت را برای موتور جستجو مشخص کنید. کاراکترهای این متا تگ باید از ۳۲۰ کلمه تجاوز نکند.
 • متا تگ کلمه کلیدی: با این نوع تگ می توانید موضوع وب سایت را مشخص کنید. امروزه این نوع تگ استفاده نمی شود.
 1. اهمیت تگ alt و عنوان به تصاویر

کاربر با تگ ALT می تواند توضیحات تصاویر را مشخص کرده و زمانی که کاربر نمی تواند تصاویر را مشاهده کند، می تواند با این نوع تگ توضیحات تصاویر را متوجه شود. موتور جستجوی گوگل می تواند با تگ ALT تصاویر را بهینه سازی کند و آن را در صفحه نتایج خود نشان دهد.

زمانی که تصویر نشان داده نمی شود، تک عنوان نیز نمایش داده نمی شود و کاربر می تواند با حرکت دادن ماوس می تواند در دور و بر عکس، عنوان آن را متوجه شود.

 1. ایجاد تگ عناوین به لینک ها

زمانی که کاربر ماوس را روی لینک قرار می دهد، تک عنوان نمایش داده می شود.

 1. اهمیت تگ های h1-h6

شما با تگ های H می توانید عنوان و زیر عنوان را نسبت به هم متفاوت و متمایز کنید. تگ h1 مهم و h6 کم اهمیت است. شما با این نوع ترتیب می توانید زیر عناوین را در HTML مرتب کنید. بنابراین مشخص می شود که برای حفظ رتبه بندی وب سایت ، این تگ ها به صورت سلسله مراتبی استفاده شوند. شما با تگ های H می توانید عناوین را به صورت سلسله مراتبی مرتب کنید. تک های H در بهینه سازی رتبه وب سایت نقش بسزایی دارند.

 1. افزودن متا تگ <head> در شبکه های اجتماعی

یک کاربر می تواند با این نوع تک، مطلب وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد. این تگ ها  در انتشار مطلب در شبکه های اجتماعی نقش موثری دارد و نبود آن ها خسارت جبران ناپذیری را به وب سایت وارد می کند.

 1. افزودن کد Expire Header به فایل htaccess
 2. رجیستری وب سایت در گوگل وب مستر

شما با این ابزار می توانید پیشرفت یا پسرفت وب سایت خودتان را شناسایی کرده و سئوی آن را با بهترین شرایط مدیریت کنید. این ابزار به ما نشان می دهد که موتور جستجوی گوگل، وب سایت ما را رصد کرده و در صفحه نتایج خود نشان می دهد.

 • تهیه نقشه وب سایت (Site map)

شما می توانید تمامی آدرس های وب سایت خود در یک فایل متنی xml در نقشه وب سایت خود ایجاد کنید. موتورهای جستجو می توانند با این ابزار به وب سایت شما دسترسی یافته و تغییرات آن را ثبت کنند.

 • استفاده از ابزار Fetch & Render برای شاخص کردن صفحات وب سایت

یکی از ابزارهای گوگل وب مستر بوده و موتور جستجوی گوگل، صفحات وب سایت شما را در سریع ترین زمان ممکن شاخص می کند.

 • بارگذاری فایل txt

شما با این فایل، دسترسی موتورهای جستجو را به صفحات وب سایت خود مشخص می کنید که در هاستینگ آن قرار دارد.

 1. ایجاد لینک بلاگ

این که وبلاگی داشته باشید به بهینه شدن رتبه وب سایت کمک شایانی می کند، در غیر این صورت وب سایت woorank.com امتیاز شما را کم کرده و گوگل نیز رتبه وب سایت شما را تنزل می دهد.

 1. ایجاد Favicon

فاو آیکون یک نماد کوچک تجاری است به صورت تصویری در کنار نام وب سایت قرار می گیرد.

 1. کنترل کننده لینک های معیوب

صفقحاتی که یافت نمی شوند همان لینک های معیوبی هستند که سئوی وب سایت شما را تنزل می دهد بنابراین بهتر است که آدرس آن به صفحه مربوطه ری دایرکت شده یا صفحه مربوطه حذف شود.

 1. حالت رسپانسیو

این الگوریتم نتایج مربوط به جستجوی انجام شده توسط موبایل را نشان می دهد. اگر وب سایتی رسپانسیو نباشد در صفحه نتایج گوگل وجود نخواهد داشت و رتبه آن تنزل خواهد یافت. وب سایت های رسپانسیو رتبه بهتری دارند و بنابراین بهتر است که حتما وب سایت خود رسپانسیو طراحی کنید.

 1. بهینه ساز تصاویر وب سایت

شما می توانید حجم عکس های وب سایت را به قدری کاهش دهید تا وب سایت شما در مدت زمان اندکی لود شود. شما با ابزاری مانند GTmetrix می توانید سرعت آپلود وب سایت را در قبل و بعد از کاهش حجم تصاویر بسنجید.

 1. افزودن کد مربوط به https در فایل htaccess

روشی رمزنگاری شده بنام HTTPS باعث ارتباط کاربران مرورگر و سرور می شود. بدین معنی که اطلاعات وب سایت رمزنگاری می شود و هکرها به سختی می توانند اطلاعات وب سایت را هک کنند. البته هکر برای هک وب سایت باید بسیار تلاش کنند. موتور جستجوی گوگل نیز وب سایت شما را نسبت به بقیه متمایز می کند و کاربران آدرس وب سایت شما را به صورت https مشاهده می کنند.

امنیت کاربران در رتبه بندی وب سایت نقش بسزایی دارد و وب سایت هایی که پروتکل امنیتی را رعایت نکنند رتبه های پایین تری خواهند داشت. استفاده از پروتکل امنیتی باعث جلب اعتماد کاربران خواهد شد و در نتیجه ترافیک وب سایت شما هم افزایش خواهد یافت.

۰

وبسایتوردپرس

بهینه سازی سئوسئووب سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *