شورای نگهبان به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو ایراد گرفت

سامان‌دهی صنعت خودرو

شورای نگهبان


شورای نگهبان قانون اساسی با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، از طرح سامان‌دهی صنعت خودرو ایراد گرفت و آن را به مجلس بازگرداند.

سخن‌گوی شورای نگهبان با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی، ضمن اعلام ایرادهایی به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو، این مصوبه را برای اصلاح به مجلس برگرداند.

متن نامه‌ی سخن‌گوی شورای نگهبان به رئیس مجلس درباره‌ی طرح سامان‌دهی صنعت خودرو بدین‌شرح است:

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

عطف به نامه‌ی شماره‌ی ۳۹۲/۴۴۰۲۹ مورخ ۲ شهریور ۱۳۹۸ و پیرو نامه‌ی شماره‌ی ۱۱۸۵۰ /۱۰۲/ ۹۸ مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۸

طرح سامان‌دهی صنعت خودرو که با اصلاحاتی در جلسه‌ی مورخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، در جلسه مورخ ۶ شهریور ۱۳۹۸ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به‌عمل‌آمده، به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:

۱. ایراد بند ۱ سابق این شورا نسبت به ماده‌ی ۲ مصوبه با وجود اصلاح به‌عمل‌آمده، کماکان به قوت خود باقی است.

۲. در ماده ۷:

۱.۲. تعیین زمان پنج‌ساله از اولین شماره‌گذاری در‌صورتی‌که با گذشت این زمان نیز خسارت و تلفات حادثه، قابل‌انتساب به شرکت سازنده‌ی داخلی یا نماینده‌ی رسمی شرکت سازنده‌ی خارجی یا واردکننده‌ی خودرو باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد.

۲.۲. از جهت اینکه مشخص نیست شناسایی مسئولیت مدنی برای شرکت سازنده‌ی داخلی یا نماینده‌ی رسمی شرکت سازنده‌ی خارجی یا واردکننده نافی مسئولیت کیفری است یا خیر، ابهام دارد. پس از رفع ابهام، اظهارنظر خواهد شد.

۳.۲. درخصوص میزان تأثیر هرکدام از اسباب در حادثه و مسئولیت آن‌ها، نظر فقهای معظم شورای نگهبان متعاقبا اعلام می‌شود.

۳. با عنایت به نظر هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام درخصوص طرح سامان‌دهی صنعت خودرو، مصوبه مغایر بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی شناخته شد. به‌پیوست، نظر این هیئت به شماره‌ی ۰۱۰۱/۹۸۳۵۷ مورخ ۶ شهریور ۱۳۹۸ درخصوص طرح مذکور عینا ارسال می‌شود.

تذکر:

در ماده‌ی ۷ با توجه به اینکه در مواد قبلی از عیب و نقص خودرو ذکری به‌میان نیامده است، استفاده از واژه‌ی مذکور در عبارت در‌صورتی‌که خریدار از عیب و نقص مذکور مطلع نباشد، نیازمند اصلاح است.

۰

خودرو

سامان‌دهی صنعت خودروشورای نگهبان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *