یک شی بین ستاره ای دیگر در منظومه شمسی رصد شد

منظومه شمسی

ستاره


دانشمندان یک شی بین ستاره ای در منظومه شمسی رصد کرده اند که به سمت خورشید حرکت می کند و ۲۶۰ میلیون مایل با آن فاصله دارد.

حدود ۲ سال پس از آنکه یک شی بین ستاره ای در منظومه شمسی رصد شد، ستاره شناسان شی مشابه دیگری رصد کرده اند.

درهمین راستا «جنادی بوریسف» در ۳۰ آگوست سال جاری یک ستاره دنباله دار جدید در رصدخانه MARGO واقع در کریمه رصد کرد. پس از مشاهدات اولیه سیستم Scout در آزمایشگاه JPL ناسا نیز اعلام کرد این شی احتمالا منشا خارج از منظومه شمسی دارد. پس از این مرحله ستاره شناسان درباره این ستاره دنباله دار مطالعاتی انجام دادند، از جمله «دیوی فارنوچیا» از «مرکز مطالعات اشیای آسمانی نزدیک زمین» و سازمان فضایی اروپا نیز تحقیقاتی انجام داد.

این شی آسمانی که C/2019Q4 نام دارد و هنوز به طور رسمی تایید نشده منشا آن مربوط به خارج از منظومه شمسی است. اما به نظر می رسد در آینده نزدیک فرصت بهتری برای مطالعه آن فراهم می شود. این ستاره دنباله دار احتمالا در ۲۶ اکتبر وارد بخش داخلی منظومه شمسی می شود.

طبق مشاهدات حاضر که به وسیله تلکسوپ انجام می شود، این شی به سمت خورشید در حرکت است و کمترین فاصله آن تا زمین ۱۹۰ میلیون مایل خواهد بود. همچنین این شی ۲۶۰ میلیون مایل از خورشید دور است و ۸ دسامبر فاصله آن تا ستاره منظومه شمسی به کمترین میزان می رسد.سرعت حرکت این ستاره دنباله دار بسیار زیاد و حدود ۹۳ هزار مایل برساعت است.

نخستین شی بین ستاره ای رصد شده در منظومه شمسیOumuamua نام دارد که در ۲۰۱۷ کشف شد و شبیه یک سیگار است.

۰

علمی

تلکسوپستاره شناسانمنظومه شمسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *