معرفی بازاریابی دیجیتال


بازاریابی دیجیتال شیوه ای از بازاریابی است که در هر دو حوزه ی آنلاین و آفلاین مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع بازاریابی از تمامی ظرفیت های بخش دیجیتال برای ارائه ی اطلاعات به مخاطب خود بهره می برد.

به طور کلی، بازاریابی دیجیتال به تکنولوژی هایی نظیر اینترنت و یا دیگر رسانه های الکترونیکی محدود نبوده و از دو فاکتور فشار و کشش استفاده می کند. در ابتدا فاکتور فشار دسترسی هایی را در اختیار مخاطب قرار داده و او را به سمت خود جذب می نماید. سپس در بخش فاکتور کشش، مخاطب برای دریافت دیگر خدمات ارائه شده به جستجو می پردازد.

پس در تعریف بازاریابی دیجیتال می توانیم بگوییم که: بازاریابی دیجیتال نوعی از بازاریابی است که از ظرفیت های دنیای دیجیتال برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند.

نگاهی جزئی تر به بازاریابی دیجیتال:

بازاریابی دیجیتال با بکارگیری ظرفیت های دنیای دیجیتال، شروع به ساخت بخش های آنلاین و آفلاین کرده و دسترسی خود به بازار را گسترش می دهد.

برای رسیدن به اهداف حوزه ی بازاریابی دیجیتال، ابتدا باید به صورت مستمر از فعالیت آن پشتیبانی کرد. زیرا این پشتیبانی در حفظ مخاطبان و مشتریان بسیار تاثیرگذار بوده و در افزایش آنها نیز موثر خواهد بود.

روش های پیشبرد اهداف بازاریابی دیجیتال:

– آگاهی از اهمیت استراتژیک فناوری های دیجیتال

– ساخت و گسترش روشی از پیش برنامه ریزی شده برای جذب مخاطب

– سوق دادن هدفمند مخاطبان برای ارتباط با خدمات و ارتباطات آنلاین

– حفظ مخاطب با گسترش دانش و انگیزه ی او

– ایجاد ارتباطی قدرتمند و دارای هدف

– آشنایی و توجه به نیازهای مخاطب و ارائه ی خدمات بر اساس آنها

نکاتی در رابطه با روش های فوق:

۱- بازاریابی دیجیتال هر دو بخش سخت افزار و نرم افزار را پوشش می دهد.

۲- بازاریابی دیجیتال نوعی از بازاریابی سنتی است که در دنیای دیجیتال تکامل یافته است.

۳- محور اصلی بازاریابی دیجیتال، تجارت بوده و در مرکزیت آن مشتری و حفظ ارتباط با او وجود دارد.

۴- بازاریابی دیجیتال به تنهایی کاربرد نداشته و همواره باید در کنار دیگر روش های ارتباطی مختلف نظیر صوتی، تصویری، پست و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

۵- ابزارها و قابلیت های بازاریابی دیجیتال همواره باید در تمامی مراحل خرید مشتری حضور داشته باشند. این مراحل نیز شامل پیش فروش، خرید، پس از فروش و غیره است.

برخی از مهم ترین روش ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال:

– انواع ابزارهای حوزه ی دیجیتال

– انواع رایانه های هوشمند

– انواع بیلبوردهای دیجیتال

– بنرهای مجازی

– ارتباطات بی سیم

– پایگاه های داده و اطلاعات

– گوشی و تبلت های هوشمند

– پادکست ها

– رادیو

– بهینه سازی در موتورهای جستجو (SEO)

– پیامک و پیام های متنی

– رسانه های مجازی

– تلویزیون های اینترنتی

– وب سایت ها

– ایمیل

– اپلیکیشن های پیام رسان و گروهی

امروزه با پیشرفت سریع فناوری، تعداد روش ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال نیز رو به گسترش است.

در حوزه ی بازاریابی دیجیتال، عوامل و روش های مختلفی حضور دارند. که از میان آنها، رسانه های اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

در دنیای امروزی، بسیاری از شرکت ها و برندهای مختلف برای گسترش کسب و کار خود، به دنبال روشی برای موفقیت در حوزه ی دیجیتال هستند. و همان طور که می توان حدس زد، رسانه ها و شبکه های اجتماعی یکی از مهم ترین بخش های این روش به شمار می رود.

جالب است بدانید که در سال گذشته حدود ۲۵ درصد از سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه ی بازاریابی به بخش دیجیتال اختصاص یافته است. پیش بینی می شود که این مقدار در سال جاری به رقم ۳۳ درصد نیز برسد.

حال به معرفی چهار روش نوین بازاریابی می پردازیم:

– بازاریابی نفر به نفر

بسیاری از شرکت ها و برندهای بزرگ به دنبال تغییر بازاریابی عمومی خود بوده و در حال تلاش برای رسیدن به یک بازاریابی نفر به نفر در سطحی گسترده هستند. ایده ای که با وجود پیشرفت فناوری به خصوص در بخش آنلاین، می تواند موفق ظاهر شود.

البته بازاریابی نفر به نفر به معنی سفارشی سازی یک محصول بر اساس درخواست های مشتری نیست. بلکه طبق نگرش گروه خاصی از مشتریان خود، محصولی مخصوص آنها را تولید و عرضه می نماید.

مشتریان همواره به دنبال ارزش و تضمین فردی هستند. و در صورت تحقق این دو فاکتور، موفقیت روش بازاریابی مربوط به آن نیز تضمین شده خواهد بود. البته همان طور که گفته شد، پایه های لازم برای پیشبرد این روش بازاریابی در دسترس بوده و با کمی تلاش نتیجه بخش می باشد.

– تحلیل های قابل پیگیری

پیش از این تحلیل اطلاعات و داده های آنلاین، فرآیندی زمانبر بود. زیرا که کارشناسان حاضر در این بخش ابتدا اطلاعات را به نمودار تبدیل کرده و سپس کمپانی ها می توانستند بر اساس این نمودارها روش های خود را به روزرسانی کنند.

اما در حال حاضر و با وجود ابزارهای پیشرفته در این زمینه، تحلیل اطلاعات و داده ها در کوتاه ترین زمان انجام شده و نتایج آنها در اختیار شرکت ها قرار می گیرد.

با بهره مندی از روش فوق، شرکت ها و برندهای مختلف به شکلی سریع از تغییرات مهم آگاه شده و بر اساس این تغییرات روش های کاری خود را تغییر می دهند. از طرفی این روش، در کاهش ریسک ها و خطرات احتمالی نیز بسیار موثر است.

– تمرکز بر سفر مشتری

بازاریاب هایی که همواره دارای اطلاعاتی به روز در حوزه ی کاری خود هستند. از پیچیدگی های ترکیب زندگی فیزیکی و دیجیتال نیز آگاه بوده و با ایجاد روش هایی به دنبال پوشش هر دو بخش پیشرو خواهند بود.

بدین خاطر، بازاریاب های موفق تنها به بخشی از مسیر سفر مشتری بسنده نکرده و به نوعی او را در تمامی مسیر دنبال می کنند. زیرا که مشتری آنها می تواند در این مسیر با دیگر مردم نیز ارتباط برقرار کرده و بر روی نگرش آنها تاثیر بگذارد.

به طور کلی، برای دسترسی به هر دو بخش فیزیکی و دیجیتالی زندگی یک فرد، ابتدا باید به شکلی صحیح مسیر سفر او را درک کنیم. با درک درست این موضوع، از روش خرید مشتری خود آگاه شده و به نوع نگاه او به برندهای مختلف نیز پی خواهیم برد.

به عنوان مثال، مردم برای خرید از فیسبوک به جایی مراجعه نمی کنند. و تنها آشنایی آنها با این بخش از طریق تعامل با دیگر افراد بوده است.

– تجارت بی وقفه ی مشتریان

یکی از موانع اساسی برندهایی که به هر دو شکل آفلاین و آنلاین فعالیت دارند. تجارب متفاوت و غیرقابل قبول مشتریان آنها است. اما شرکت هایی نوین با تغییر خدمات خود، مشتریانی را جذب می کنند که دارای نگرشی یکپارچه و هدفمند هستند.

در این روش، زیرمجموعه های متفاوت یک شرکت به حداقل رسیده و نوع عملکرد آنها به یک مسیر واحد ختم می شود. در نتیجه مشتریان جذب شده به این شرکت نیز دارای هدفی مشترک با نحوه ی کارکرد آن هستند.

باید بدانید که با افزایش زیرمجموعه های یک شرکت و تفاوت فاحش حوزه ی کاری و عملکرد آنها، قطعا مشتریان جذب شده به شرکت نیز دارای تجاربی متفاوت خواهند بود. که این تفاوت قطعا مشکلاتی را با خود به همراه خواهد داشت.

 

۰

وبسایتوردپرس

بازاریابیبازاریابی دیجیتالدیجیتال مارکتینگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *