مفاهیم سئو در یک نگاه


آشنایی با مفاهیم سئو یکی از ضروریات برای وب مسترها و متخصصین بهینه سازی موتورهای جستجو است. هر کدام از مفاهیم، مفهوم خاص و جداگانه ای دارد که باید به آن پرداخته شود و با مفهوم آن کاملا آشنا شد تا کار درست به انجام برسد. در این مقاله، مهم تری مفاهیم سئو مشخص شده و برای شما تعریف می شود. سئو و بهینه سازی وب سایت، یک علم بی انتهاست و سئوکاران باید به منابع مختلفی دسترسی داشته باشند و البته بخشی از کار هم به صورت تجربی و با آزمایش و خطا به انجام می رسد و سئوکاران با روش های مختلفی این کارها را انجام می دهند.

آشنایی با مفاهیم کلیدی سئو

سئو

انجام یک سری کارهای مشخص و تعریف شده برای کسب رتبه بالاتر در موتور جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو.

کلمات کلیدی

کلماتی که شما در موتورهای جستجو وارد می کنید تا مطلبی را بیابید، کلمات کلیدی خوانده می شوند. شما با تحقیق در مورد کلمات کلیدی می توانید کلمات کلیدی کسب و کار خود را مشخص کنید. موتورهای جستجو برای هر کلمه کلیدی رتبه ای را مدنظر قرار می دهد که در طول یک ماه اکثر کاربران آن را درموتورهای جستجو وارد می کنند. کلمات کلیدی رقبا نیز مشخص شده و رنکینگ می شود.

SEM

همان بازاریابی موتورهای جستجو است که گوگل ادوردز، PPC (پرداخت به ازای هر کلیک)، تبلیغات کلیکی را شامل می شود. متخصصین در مورد SEO و SEM اختلاف دارند، سئو یک فرایند زمان بر و دائمی بوده در حالی که SEM در دوره های زمانی مشخصی برای افزایش فروش به انجام می رسد.

الگوریتم های گوگل

گوگل براساس این الگوریتم ها می تواند وب سایت ها را رتبه بندی کند. الگوریتم های گوگل به دو دسته مسقیم و غیرمستقیم تقسیم می شود. الگوریتم های مستقیم در رتبه بندی وب سایت ها، تاثیر به سزایی دارند و الگوریتم های غیرمستقیم نیز به صورت غیرمستقیم تاثیرگذار هستند.

البته می توان دسته بندی و طبقه بندی دیگری را برای الگوریتم های گوگل متصور شد. مانند الگوریتم فرد و رنک برین که، یادگیری ماشینی در این زمینه تعیین کننده بوده و بررسی یک سری عوامل مشخص در وب سایت بر عهده الگوریتم پاندا گذاشته شده است.

گوگل وبمستر

آدرس اینترنتی https://www.google.com/webmasters  به مدیران وب سایت ها این امکان را می دهد که بتوانند از امکانات مدیریتی گوگل بهره مند شوند. مشخص سازی مهم ترین کلمات کلیدی و بررسی مشکلات ترافیک وب سایت از جمله مهم ترین امکانات گوگل وب مستر است. شما می توانید از کلیه امکانات گوگل به صورت رایگان بهره مند شوید.

گوگل آنالیتیکس

زیر مجموعه شرکت گوگل بوده و شما می توانید با اضافه کردن یک سری کد جاوا به وب سایت خودتان، فعالیت کاربران را رصد کنید. این خدمات به صورت رایگان ارائه می شود.

چک سئو

شما با این ابزارها می توانید وب سایت خود را به صورت رایگان یا اعتباری چک کنید. هر کدام وظیفه خاصی دارند و می توانید بخشی خاصی از وب سایت خودتان را چک کرده و مشکلات وب سایت را بررسی و رفع نمایید.

خزنده های وب

خزنده های وب یک سری ربات های گوگل هستند که کلیه صفحات وب سایت را اسکن کرده و براساس اطلاعات لازم بدست آمده آن را رتبه بندی می کنند. کراولرها بهترین عبارت برای ربات های گوگل هستند.

تعداد کلیک های هر صفحه وب سایت

هر چه قدر که یک صفحه وب سایت، بیشتر کلیک شود، رتبه بالاتری خواهد داشت. این ابزار مهم برای مدیران وب سایت دو کاربرد مهم دارد:

  1. کمک به بهینه سازی رتبه وب سایت در گوگل
  2. شناسایی کلمات کلیدی مورد کلیک توسط کاربران و جذب مخاطبان بیشتر برای وب سایت

ایندکس شدن صفحات وب سایت توسط گوگل

اگر در صفحات وب سایت شما کلیه قوانین وب سایت رعایت شده باشد به طور یقین ایندکس خواهید شد. ایندکس کردن همان شاخص بودن در بین سایر وب سایت هاست. یک صفحه شاخص به طور یقین مخاطبان بیشتری خواهد داشت و به طور اتوماتیک سایر کاربران نیز به این صفحه دایرکت خواهند شد.

SERPS

همان صفحات جستجوی گوگل است که صفحات وب سایت شما را براساس رتبه بندی خود نمایش می دهد. گوگل هر روز تغییرات صفحات وب سایت ها را اسکن کرده و براساس تغییرات ایجاد شده نمایش می دهد. شما با نرم افزاری متعدد و بسیاری می توانید به چگالی کلمات کلیدی وب سایت خود پی ببرید. ابزار جت سئو یکی از مهم ترین ابزارها بوده که در گوگل پلی استور یا دیوار قابل دسترسی است.

متا تگ ها

همان تگ های عنوان یا دسکریپشن ها هستند که در جستجوی گوگل یکی از ابزارهای مهم به شمار می روند. قبلا مهم تلقی می شدند ولی گوگل حالا آن ها را این گونه تلقی نمی کند. موتورهای جستجو براساس متا تگ ها، صفحات را اسکن کرده و آن ها را رتبه بندی می کنند و از طرف دیگر آن ها به افزایش ترافیک وب سایت بسیار کمک می کنند.

نرخ پرش

همان تعداد ورودی به وب سایت از طریق موتورهای جستجو و خارج شدن از آن بدون هیچ واکنشی بوده که بعد از این کار، وب سایت بعدی کلیک می شود. این کار باعث کاهش رتبه وب سایت شده و می توان با بارگذاری فیلم و عکس و محتوای جذاب تر، رتبه وب سایت را افزایش داد.

سئوی کلاه سفید

افزایش رتبه وب سایت براساس اصول و مقررات گوگل بوده که تهیه و بارگذاری محتوای اصولی مهم ترین روش سئوی کلاه سفید است. حضور مستمر کاربر در وب سایت و افزایش ترافیک وب سایت و در نتیجه افزایش فروش محصولات و خدمات مهم ترین نتیجه سئوی کلاه سفید است. این سئو بهترین سئو بوده و باعث بهینه شدن رتبه وب سایت می شود. با توجه به تغییرات گوگل، این روش تنها روش ماندگار در صفحات گوگل خواهد بود.

سئوی کلاه سیاه

دو نتیجه مخرب را به دنبال دارد

  1. کاهش رتبه وب سایت در گوگل با بک لینک های مخرب و ناکارآمد
  2. کاهش رتبه وب سایت در نزد مخاطبان با ایجاد نکردن محتوای جذاب و در نتیجه کاهش ترافیک وب سایت

کارشناسان و متخصصان گوگل، طی برآوردی تاثیر روش اول را ناچیز اعلام کرده اند ولی تاثیر روش دوم، مخرب بوده و نتایج مخرب تری را به دنبال دارد. براساس قوانین ایران، سئوی کلاه سیاه ، جرم سایبری بوده و نباید نسبت به آن اقدام کرد.

۰

وبسایتوردپرس

SEOسئومفاهیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *