نوکیا ۹ PureView امتیاز ناامیدکننده ۸۵ را از DxOMark دریافت کرد

گوشی‌های هوشمند

نوکیا 9 PureView


نوکیا ۹ PureView با کسب امتیاز ۸۵ از DxOMark نشان داد تعدد لنز‌های دوربین لزوما تأثیری بر کیفیت عکس‌ها نمی‌گذارد.

نوکیا ۹ پیورویو اوایل سال جاری با دوربینی پنج‌گانه و چیدمان دایره‌ای روانه‌ی بازار شد. نوکیا قصد داشت مرز‌های عکاسی با گوشی‌های هوشمند را با مفهوم جدیدی موسوم‌ به عکس‌برداری محاسباتی فراتر ببرد و به‌نوعی استاندارد جدیدی وضع کند.

اگرچه فنلاندی‌ها چنین رؤیایی را در سر می‌پروراندند، نتیجه‌ی به‌دست‌آمده موضوعی خلاف تصورات را نشان می‌دهد. طبق آزمونی که DxOMark از عملکرد دوربین Nokia 9 PureView گرفته، به‌غیر از تصاویر بوکه، این گوشی در سایر بخش‌ها عملکردی ناامیدکننده از خود نشان می‌دهد. طبق امتیازی که DxOMark به پرچم‌دار پنج‌دوربینه فنلاندی‌ها داده است، نوکیا ۹ پیورویو با کسب نمره‌ی ۸۵ هم‌رده با آیفون ۷ قرار می‌گیرد که از زمان عرضه‌ی آن به بازار حدود سه‌ سال می‌گذرد.

برای ثبت تصاویر در حالت ثابت، از ترکیبی از پنج دوربین به‌علاوه‌‌ی اطلاعات عمق تصویر حسگر ToF استفاده می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود با تصاویر بوکه و زوم خودکار بسیار عالی‌ روبه‌رو باشیم. درواقع، تنها وجه مثبت دوربین نوکیا ۹ پیورویو نیز به همین دو شاخصه‌ خلاصه می‌شود. با‌این‌حال، راهکار نوکیا برای ترکیب تصاویر ثبت‌شده با پنج لنزِ دستگاه چندان عملیاتی نبوده است و تفاوت چندانی را ازلحاظ ارتقای کیفیت عکس‌ها شاهد نیستیم. درواقع، گوگل با پیاده‌سازی این راهکار روی گوشی پیکسل ۳a که تنها یک لنز دوربین دارد، به‌مراتب نتیجه‌ی بهتری گرفته است.

عملکرد ناامیدکننده‌ی نوکیا ۹ پیورویو، تنها به عکس‌ها خلاصه نمی‌شود و نتیجه‌ی فیلم‌برداری با این دستگاه نیز چندان چنگی به دل نمی‌زند. لرزش‌گیر دوربین به‌خوبی از پسِ وظیفه‌اش برمی‌آید؛ اما در باقی موارد، شاهد عملکردی کمتر از انتظارات هستیم. موضوع عجیب‌ درباره‌ی فیلم‌برداری این دستگاه، استفاده از تنها یک لنز است؛ این یعنی درحالی‌که فرصت برای بهره‌گیری از لنز‌های متعدد دوربین برای افزایش کیفیت و جزئیات فیلم‌برداری فراهم بوده است، فنلاندی‌ها در حرکتی غیرمنتظره تنها به یک لنز بسنده کرده‌اند تا پرچم‌دارشان هیچ مزیتی در مقایسه با دستگاه‌های تک‌دوربینی بازار نداشته باشد. موارد اشاره‌شده همگی دست‌به‌دست یکدیگر دادند تا Nokia 9 PureView‌ ازحیث فیلم‌برداری با کسب امتیاز ۸۰ پایین‌تر از نوکیا ۸ سیروکو قرار بگیرد که پیش‌تر موفق شده بود نمره‌ی ۸۲ را در این بخش کسب کند.

Nokia 9 PureView DxOMark

اگر به مطالعه‌ی کامل بررسی DxOMark از عملکرد دوربین نوکیا ۹ پیورویو علاقه‌مند هستید، می‌توانید ازطریق این لینک آن را مطالعه‌ کنید. چه انتظاری از عملکرد دوربین پنج‌گانه‌ی نوکیا ۹ پیورویو داشتید؟ دیدگاه خود را درباره‌ی این موضوع با ما و دیگر کاربران زومیت به‌اشتراک بگذارید.

۰

فناوری

گوشی‌های هوشمندگوگلنوکیا 9 PureView

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *