چطور هزینه های زندگی خودمان را کم کنیم؟

رپورتاژ آگهی

کاهش هزینه های زندگی

شرایط اقتصادی این روزها، تمام خانواده ها را وادار کرده است تا نسبت به هزینه های زندگی خود، دقت بیشتری داشته باشند.

عده ای از خانواده ها، خرج کردن و یا پس انداز کردن را با دقت بیشتری انجام می دهند ولی عده بسیار زیادی به خصوص زوج های جوانی که زندگی خود را تازه شروع کرده اند، با روش های کاهش هزینه به خوبی آشنا نیستند.

کاهش هزینه ها یکی از مهم ترین روش های پس انداز کردن پول است. اما در ابتدا باید بدانید که پول شما صرف چه چیزهایی می شود و بعد می توانید با استفاده از روش های پیشنهادی هزینه های زندگی را کاهش دهید.

رپورتاژ آگهی

 1. درآمد خود را صرف چه مواردی می کنید (پول خود را کجا خرج می کنید؟ )

اولین قدم، این است که بدانید در طول یک ماه، چه میزان از درامدهای خود را خرج کرده اید و این پول صرف چه چیزی شده است. درصورتی که فهرست دقیقی ندارید، احتمالا موارد زیادی وجود دارد که می توانید صرفه جویی را از آنها شروع کنید. تمام کالاهایی را که در طول یک ماه می خرید و هزینه هایی را که صرف امور خدماتی می کنید، را با جزییات زیاد

از اجاره خانه، خوراک، پوشاک، پول آب، برق، گاز، تلفن منزل، تلفنهای همراه و اینترنت گرفته تا پول خرید تنقلات بچه ها مثل چیپس، شکلات، بستنی و آدامس. می توانید یک جدول مخارج روی کاغذ یا کامپیوتر تهیه کنید و تمام مخارج ماهیانه را در آن ثبت کنید.

 1. حذف خرج های غیر ضروری

بعد از تهیه فهرست هزینه ها می توانید به راحتی خرج های غیرضروری را مشخص کنید و آنها را از ماه بعد حذف کنید. بیشتر این خرج های غیر ضروری از روی عادت است و کافی است که قبل از خرید هر چیزی از خود بپرسیم آیا واقعا خریدش ضرورت دارد؟

 1. تهیه لیست خرید، قبل از رفتن برای خرید در فروشگاه

با داشتن یک لیست خرید دقیقا می دانید به چه چیزهایی به چه مقدار و چرا نیاز دارید. اما بدون لیست خرید چون آمادگی ذهنی ندارید مجبور هستید از هر چیزی بیشتر بخرید و این یعنی هدر دادن پول.

رپورتاژ آگهی

 1. بررسی قبض ها

عادت کنید که لامپ ها را بعد از خروج از اتاق خاموش کنید و از لامپهای کم مصرف استفاده کنید. کامپیوتر، لپتاپ، مانیتور و تلوزیون را بعد از استفاده خاموش کنید. کابلهای برق تمام سیستم صوتی و تصویری منزل را به یک رابط وصل کنید و در زمانی که استفاده ای از انها نمی شود رابط برق را خاموش کنید چون حتی وقتی وسایل برقی روشن نیستند، مادامی که به برق متصل هستند، برق مصرف می کنند. رادیاتور یخچال را مرتب تمیز کنید این کار باعث افزایش بازده یخچال و کاهش برق مصرفی می شود.

تمام شیرهای منزل را که چکه می کنند و سیفون های خراب را تعویض کنید. فشار آب را در حد نیاز پایین بیاورید. سعی کنید هنگام مسواک زدن، شستن ظرفها و حمام کردن، شیر آب را ببندید. حتی می توانید با خرید یک ماشین ظرفشویی با بازده انرژی بالا هزینه های مالی و زمانی شستشوی ظرف ها را کاهش دهید.

سعی کنید تمام ظروف و لباس های کثیف را جمع کنید و در تعداد دفعات کمتری از ماشین لباسشویی و ظرفشویی استفاده کنید. با این کار در هزینه های آب برق و گاز به طور همزمان صزفه جویی می کنید.

برای گرم نگه داشتن خانه در فصل های سرد هم بهتر است به جای خرید بخاری بیشتر و افزایش شدت کار بخاری درزهای در و پنجره ها را بگیرید و از لباس گرم بیشتری استفاده کنید.

تلفن و اینترنت بسیاری از مکالمات بین شهری و خارج از کشور را می توانید از طریق اینترنت و چت صوتی و تصویری انجام دهید. به خصوص برای تماس های خارج از کشور از اپلیکیشن های رایگان استفاده کنید.

برای صرفه جویی در هزینه های اینترنت، از سرویس هایی با حجم ماهانه پایین تر استفاده کنید و در صورت نیاز سرویس هایی با حجم ماهیانه بیشتر خریداری کنید.

اگر از مودم وایرلس استفاده می کنید برای جلوگیری از دسترسی پنهانی دیگر افراد، حتما برای دسترسی به اینترنت دستگاه های وایرلس رمز عبور تعریف کنید و در مواقعی که از اینترنت استفاده نمی کنید مودم را خاموش کنید.

پیام های تبریک خود را از طریق ایمیل یا اپلیکیشن های پیام رسان ارسال کنید. به جای استفاده از سیم کارت های دائمی از سیم کارت های اعتباری استفاده کنید. با این روش هزینه های مکالمه را بهتر می توانید کنترل کنید.

چطور هزینه های زندگی خودمان را کم کنیم؟

 1. کاهش هزینه های سوخت و استهلاک ماشین:  

کارهای روزانه خود را لیست کنید و سعی کنید تمام کارهای خود را در یک رفت و آمد با ماشین انجام دهید. اگر قرار است دنبال بچه ها بروید، سر راهتان خرید خانه را هم انجام دهید و کارهای بانکی و غیره را نیز در همین مسیر انجام دهید.

به جای گشت و گذار با ماشین پیاده روی را انتخاب کنید. می توانید برای رفتن مسافت های طولانی تر از دوچرخه استفاده کنید. شاید لذت دوچرخه سواری را فراموش کرده باشید.

برای کاهش مصرف سوخت، فشار باد چرخ ها را چک کنید، موتور ماشین را تنظیم کنید و سعی کنید ماشین خود را با یک خودروی کوچکتر با مصرف سوخت کمتر جایگزین کنید.

رفت و آمد خود را با دیگر دوستان و اعضای خانواده تنظیم کنید. اگر دوستی در نزدیکی خانه شما تا محل کار با شما هم مسیر است، میتوانید از او بخواهید که یک روز در میان یا یک هفته در میان یکی از شما دیگری را به مقصد برساند.

از خدمات حمل و نقل عمومی استفاده کنید. به این طریق، از ترافیک راحت می شوید و در هزینه های بنزین و استهلاک ماشین تان صرفه جویی می کنید و در نهایت با جلوگیری از هزینه های تعمیرات، می توانید پول بیشتری پس انداز کنید.

اگر خودرو شما قدیمی شده است و هزینه نگهداری و تعمیرات آن بیش از اندازه افزایش پیدا کرده است، به فکر تعویض آن باشید. خودرو جدیدتر احتمال خرابی کمتر و هزینه تعمیرات کمتری دارد.

سرویس های دوره ای هم می تواند شما را از وضعیت خودروی تان آگاه کند تا از هزینه های تعمیرات بالا جلوگیری کنید.

 1. کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری منزل.

خانه های قدیمی، هزینه های تعمیر و نگهداری بالایی دارند. تعمیرات خانه هزینه هایی زیادی دارد که با فرسودگی لوله ها، عایق پشت بام و هزینه کلی نو سازی خانه علاوه بر دردسرهایش می تواند از هزینه خرید یک خانه جدید نیز بیشتر باشد. خرید و یا ساخت خانه ای جدید، خود می تواند یک سرمایه گذاری مناسب بلند مدت باشد.

 1. کاهش هزینه های سرگرمی و تفریح

منظور ما کاهش تفریح و سرگرمی شما و خانواده تان نیست؛ تنها کافی است تفریحات ارزان قیمت تر انتخاب کنید و تعداد دفعات تفریحات گرانقیمت تر را تا جای ممکن کاهش دهید.

 1. کاهش هزینه های پوشاک

با کمی گردش در اینترنت و ایده گرفتن، می توانید با هزینه ای بسیار کمتر، از بسیاری از دوستان خود که پول گزافی نیز بابت لباس خریدن صرف می کنند، خوش پوش تر و شیک تر باشید.

 

 1. کاهش هزینه های مواد غذایی

آشپزی کردن، یک هنر است. غذای خوشمزه و سالم الزاما غذای گرانقیمتی نیست. تمامی غذاهای گرانقیمت رستوران های مختلف را با یک جستجوی ساده در اینترنت و یافتن طرز تهیه، می توانید خودتان در خانه درست کنید و لذت ببرید.

شیرینی های ایرانی در بعضی موارد از نمونه های خارجی نیز خوشمزه ترند. به هر حال فراموش نکنید  تغذیه سالم و مقوی مخصوصا برای بچه ها بسیار اهمیت دارد.

 1. مدیریت وام ها و اقساط پرداختی

سعی کنید حتی الامکان وام نگیرید یا وام هایی با سود کم بگیرید. سودی که بابت این وام ها باید بدهید، پولی است که از جیب شما می رود. پس به جز مواقع ضروری وام نگیرید. البته گاهی گرفتن وام جنبه سرمایه گذاری دارد. وام خرید خودرو و خانه یا وام های راه اندازی کسب و کار جدید می توانند سود آور باشند اما هنوز هم باید احتیاط کنید که سالها گرفتار پرداخت وامی که سودی هم برایتان در بر نداشته نشوید. گزینه بهتر این است که از دوستان و آشنایان پول قرض بگیرید.

 1. مدیریت خرید.

اگر قصد خرید چیزی دارید قبل از هر چیز خوب تحقیق کنید. سعی کنید چیزی که می خرید بازده بالایی داشته باشد، کیفیت و دوام مناسبی داشته باشد و مهم تر از اینکه به درد شما بخورد. گاهی ما چیزهایی می خریم که بود و نبودشان در روند زندگی شما تاثیری نداشته باشد. آیا اگر یک کامپیوتر خانگی رو میزی در خانه دارید، به یک لپتاپ هم نیاز پیدا می کنید و بدون آن نمی توانید سر کنید؟ آیا اگر یک لپتاپ در خانه دارید، به یک تبلت هم نیاز پیدا می کنید؟ آیا اگر یک تبلت داشته باشید باز هم به یک گوشی و تلفن همراه هوشمند نیاز پیدا می کنید؟ اگر منصفانه به پرسش ها پاسخ دهید جواب منفی است.

اگر از خرید چیزی اطمینان حاصل کردید، خوب بازار را بگردید. به احتمال بسیار زیاد می توانید یک جنس یکسان را با اختلاف ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت در جاهای مختلف بازار پیدا کنید.

گاهی با خرید یک جنس گرانقیمت تر و با کیفیت در بلند مدت صرفه جویی خواهید کرد. سعی کنید مارک های شناخته شده بخرید که خدمات پس از فروش بهتری نیز داشته باشند.

توصیه ما به شما این است که در خرید تکنولوژی های جدید، عجله نکنید چون به مرور زمان علاوه بر اینکه ارزان تر می شوند کیفیت و کارآیی بهتری نیز پیدا می کنند.

 1. مدیریت کارت های بانکی.

هرچه دسترسی به پول سخت تر باشد دیرتر هم خرج می شود اما باید این را در نظر داشته باشید که حداقل پولی که می توانید را در کارتهای بانکی نگهداری کنید و هر بار با مراجعه به بانک آن را شارژ کنید. اگر نیازی به خرید چیزی داشته باشید می توانید یک روز بیشتر صبر کنید شاید در همین یک روز به نتیجه برسید که این خرید ایده مناسبی نبوده است. همینطور دردسر شارژ دوباره ی کارت بانک نیز شما را از ولخرجی کردن دور نگه می دارد.

 1. از شر وسایل هزینه بر خود خلاص شوید.

با فروش وسایل اضافی منزل خود، علاوه بر کسب درآمد و ایجاد فضای بیشتر در منزل از شر هزینه های اضافی که این وسایل با خود به همراه دارند نیز خلاص شوید. خرید جوهر یک پرینتر جوهرافشان بیش از ۷۰% قیمت کل پرینتر هزینه دارد و این در حالی است که پرینت کردن عکسها و تصاویر در “مراکز چاپ و پرینت تصاویر” بسیار ارزان تر تمام می شود. یک گوشی موبایل کافی است و داشتن موبایل بیشتر به معنای هزینه بیشتر است.

نکته ها

به جای استفاده از دستمال کاغذی از دستمال های پارچه ای قابل شستشو استفاده کنید.

برای خرید آیتم های غیر ضروری از قانون ۲۴ ساعت استفاده کنید. ۲۴ ساعت صبر کنید و اگر تصمیم تان عوض نشد می توانید اقدام کنید.

همیشه ارزان ترین بهترین گزینه نیست. گاهی یک صرفه جویی کوچک و یک خرید ارزانتر در آینده هزینه های بیشتری به همراه دارد.

۰

رپورتاژ آگهی

حذف خرج های غیر ضروریرپورتاژ آگهیقبض هاقلم یارکاهش هزینه های زندگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *